LDK-ja nominoi grupin e parė tė kandidatėve pėr kryetarė komunash

Anibar Image

Pas punės sė madhe me Degėt, drejtuesit dhe anėtarėsinė, nė mbėshtetje tė Statutit dhe tė Parimeve orientuese tė vendosura nė Kėshilli i Pėrgjithshėm, Kryesia e Lidhjes Demokratike Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur sot, nėn bazė tė propozimeve tė Degėve, vendosi tė nominojė grupin e parė tė kandidatėve tė LDK-sė pėr kryetarė komunash.
Kryesia ēmon lart kandidaturat qė kanė dėrguar Degėt dhe vlerėson punė serioze qė ėshtė bėrė deri mė tani.
Nė bazė tė Parimeve orientuese dhe nė bazė tė vlerėsimeve tė bėra, Kryesia vendosi qė kryetarėt aktualė tė komunave nga radhėt e LDK-sė, z. Haki Rugova, z. Agim Veliu, z. Burim Berisha, z. Shaip Surdulli, z. Bajrush tė rikandidohen.
Kandidatėt e nominuar pėr komunat e tjera janė:
Gjilan, z. Lutfi Haziri, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, Kryetar i Degės dhe Deputet i Kuvendit Kosovės;
Podujevė, z. Agim Veliu, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, Kryetar aktual i Komunės dhe Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Podujevė;
Pejė, z. Gazmend Muhaxhiri, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė dhe Kryetar i Degės nė Pejė,
Gjakovė, z. Luan Gola, Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Gjakovė;
Istog, z. Haki Rugova, Nėnkryetar i LDK-sė, Kryetar i Degės dhe Kryetar aktual i Komunės,
Ferizaj, z. Muharrem Sfarqa, Kryetar i Degės sė LDK nė Ferizaj;
Lipjan, z. Imri Ahmeti, Kryetar i Degės nė Lipjan dhe Deputet i Kuvendit tė Kosovės;
Kamenicė, z. Shaip Surdulli, Kryetar i Degės dhe Kryetar aktual i Komunės;
Vushtrri, z. Refik Ramaj, anėtar i Kryesisė sė Degės nė Vushtrri dhe shef i Grupit tė kėshilltarėve tė LDK-sė nė Kuvendin Komunal tė Vushtrrisė;
Obiliq, z. Mehmeti Krasniqi, Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Obiliq dhe Kryetar aktual i Komunės;
Fushė Kosove, z. Burim Berisha, Kryetar aktual i Komunės dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Fushė Kosovė;
Dragash, z. Fatmir Mehmeti, Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Dragash;
Rahovec, z. Fahredin Shehu, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Rahovec;
Viti, z. Sokol Haliti, Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Viti;
Novobėrdė, z. Bajrush Ymeri, Kryetar i Degės dhe Kryetar aktual i Komunės;
Kaēanik, z. Selim Reka, Kryetar i Degės sė LDK-sė nė Kaēanik.
Kryetari dhe Kryesia e LDK-sė, dukė dhėnė mbėshtjete tė plotė pėr kandidatėt e nominuar, u bėn thirje tė gjitha strukturave tė partisė dhe simpatizantėve tė LDK-sė qė t’i pėrkrahin dhe tė punojnė bashkė me qytetarėt qė kandidatėt tė fitojnė pėrkrahje tė mjaftueshme pėr t’i fituar zgjedhjet.
Kryetari dhe Kryesia e LDK-sė kėrkon nga Degėt qė nė pėrputhje me Orientimet politike tė ndėrmerren tė gjitha veprimet pėr t’i formuar dhe funksionalizuar strukturat qė do t’i mbėshtesin kandidatėt e LDK-sė pėr kryetarė komunash.
Lidhja Demokatike Kosovės ėshtė bindur se me punėn qė po bėn dhe me pėrkrahjen qė po merr nga qytetarėt e Kosovės do tė jetė fituese e zgjedhjeve tė ardhshme lokale dhe nacionale.